Rupertus, W. H. (William Henry), 1889-1945

Alternative names
Dates:
Birth 1889-11-14
Death 1945-03-25
English

Biographical notes:

William Henry Rupertus was born November 14, 1889, in Washington, D.C. He received his commission in the U.S. Marine Corps in 1913, and served with the American Legation in Peking from 1929 to 1933, and then with the Fourth U.S. Marines in Shanghai, China in 1937 and 1938. He commanded the Marine Barracks in Washington, D.C. from 1938 to 1940, advancing to the rank of brigadier general in January 1942, then major general in July 1943. From July 1943 to November 1944, he commanded the First U.S. Marine Division, the served as commandant of the Marine Corps Schools from November 1944 until his death on March 25, 1945.

From the description of Rupertus, W. H. (William Henry), 1889-1945 (U.S. National Archives and Records Administration). naId: 10613995

Loading...

Loading Relationships

Information

Permalink:
http://n2t.net/ark:/99166/w6mj3s2g
Ark ID:
w6mj3s2g
SNAC ID:
17671889

Subjects:

not available for this record

Occupations:

not available for this record

Places:

not available for this record