Comonfort, Ignacio, 1812-1863

Alternative names
Dates:
Birth 1812-03-12
Death 1863-11-03

Biographical notes:

President of Mexico, general. Born 1812, died 1863. Positions held include: artillery captain (1833); infantry colonel in the militia; colonel in the 1847 campaign of the Valle de Méjico; Administrador de la Aduana Maritima de Acapulco (1852); Administrador de la Aduana Maritima de Mazatlan; General de Brigada del Ejército Mexicano (1854); General en Gefe del Ejército Restaurador de la Libertad (1855); General de División del Ejército Mexicano (1855). Served as Ministro de Guerra (Oct. 10-Dec. 10, 1855). Comonfort became Presidente Sustituto de la República (Dec. 11, 1855) when Presidente Interino Juan Alvarez left power, and was elected President of Mexico on July 13, 1857. His tenure as president included his 1856 victory at Puebla, for which he was declared a national hero on July 30, 1856, and the passage of the controversial Ley Lerdo. He was active in the creation of the 1857 Constitution of Mexico. Comonfort resigned the presidency on Jan. 21, 1858; in 1863 he was made General-in-Chief of the Army organized to resist the French Intervention. On Nov. 13, 1863, he was killed in a guerilla attack near San Juan de la Vega.

From the description of Ignacio Comonfort Papers, 1821-1918 (bulk 1847-1863). (University of Texas Libraries). WorldCat record id: 29761803

President of Mexico, general. Born 1812, died 1863. Positions held include: Artillery captain (1833); infantry colonel in the militia; colonel in the 1847 campaign of the Valle de Mexico; Administrador de la Aduana Maritima de Acapulco (1852); Administrador de la Aduana Maritima de Mazatlan; General de Brigada del Ejército Mexicano (1854); General en Gefe del Ejército Restaurador de la Libertad (1855); General de División de Ejército Mexicano (1855); Ministro de Guerra (Oct. 10-Dec. 10, 1855). Comonfort became Presidente Sustituto de la República (Dec. 11, 1855) when Presidente Interino Juan Alvarez left power, and was elected president of Mexico on July 13, 1857. His tenure as president included his 1856 victory at Puebla, for which he was declared a national hero on July 30, 1856, and the passage of the controversial Ley Lerdo. He was active in the creation of the 1857 Constitution of Mexico. Comonfort resigned the presidency on Jan. 21, 1858; in 1863 he was made General-in-Chief of the Army organized to resist the French Intervention. On Nov. 13, 1863, he was killed in a guerilla attack near San Juan de la Vega.

  • 1833: Capitán de la compañia de artilleria de la Guardia Nacional
  • July 29, 1834: Coronel de Infanteria de la milicia nacional de esta Capital
  • June 1844: “... concede retiro con solo goce de fuero y uso de Uniforme en la clase de Coronel de Infanteria de milicia activa al Teniente Coronel retirado de la propia arma Cuidano Ignacio Comonfort”
  • Feb. 25, 1845: Prefecto del Distrito de Tlapa
  • August 29, 1846: Prefecto Interino del Distrito de Cuautitlan
  • Nov. 3, 1846: Prefecto Proprietario del Distrito del Oeste de México
  • Feb. 13, 1847: Coronel del 2o Batallon del Estado, titulado “Guerrero,” de la Prefectura del Oeste de Méjico
  • 1847: Adjutant of the Army during the campaña del Valle de Méjico
  • 1851: Seems to have been acting as Administrador de la Aduana Maritima de Acapulco (per investigative reports; but his statement says he entered office Nov. 1852)
  • Nov. 1852: Administrador de la Aduana Maritima de Acapulco
  • April 25, 1853: nominated as Administrador de la Aduana Maritima de Mazatlan
  • June 10, 1853: confirmed as Administrador de la Aduana Maritima de Acapulco
  • March 1854: Investigated by Juzgado de Hacienda (de Acapulco) and found innocent of any wrongdoing during his service as Administrador de la Aduana Maritima de Acapulco. (Final signature dated March 1854).
  • April 19 - 25, 1854 : Battle of Acapulco
  • July 21, 1854: General de Brigada del Ejército Mexicano
  • Dec. 7, 1854: Returned to Acapulco from exile in U.S.
  • [1854]: General in Chief of Michaocán
  • July 15, 1855: General en Gefe del Ejército Restaurador de la Libertad
  • August 27, 1855: General de División del Ejército Mexicano
  • Oct. 10 - Dec. 10, 1855 : Minister of War
  • Nov. 16, 1855: “... nombra General de Brigada del Ejército mexicano en revalidación, al Ciudano Coronel Ignacio Comonfort”; “revalidando el despacho de este empleo que le expedí como General en Gefe del Ejército restaurador de la Libertad, en 15Julio de 1854.”
  • Nov. 19, 1855: Awarded Cruz del Valle de Méjico for service in 1847
  • Nov. 30, 1855: General de División del Ejército mexicano, “revalendandole el que le conferí como General en Gefe de Ejército Libertador”
  • Dec. 11, 1855: Presidente Sustituto de la Republica
  • March 1856: Victory at Puebla; General de División y en Gefe del Ejército de operaciones sobre Puebla
  • April 14, 1856: Awarded la Patriótica Condecoracion de la Paz
  • July 30, 1856: Decreed Benemérito de la Patria for March 1856 success at Puebla
  • July 13, 1857: Elected president of Mexico
  • Jan. 21, 1858: Resigned presidency
  • 1858 - 1861 : Exile in the U.S.
  • 1861: Returned to Mexico
  • 1863: General-in-Chief of the Army organized to resist the French Intervention
  • Nov. 13, 1863: Killed in guerrilla attack near San Juan de la Vega, on the road from Querétaro to San Luis Potosí

From the guide to the Ignacio Comonfort Papers 29761803., 1821-1918, 1847-1863, (Benson Latin American Collection, General Libraries, The University of Texas at Austin)

Loading...

Loading Relationships

Information

Permalink:
http://n2t.net/ark:/99166/w6cj8qdv
Ark ID:
w6cj8qdv
SNAC ID:
14850063

Subjects:

  • presidents
  • Presidents--Mexico

Occupations:

not available for this record

Places:

  • Puebla (Mexico) (as recorded)
  • Mexico (as recorded)
  • Puebla de Zaragoza (Mexico) (as recorded)
  • Mexico (as recorded)