Boggs, J. Caleb (James Caleb), 1909-1993

Alternative names
Dates:
Birth 1909-05-15
Death 1993-03-26
Gender:
Male

Biographical notes:

J. Caleb Boggs served three terms as a United States Representative and two terms as a U. S. Senator from the state of Delaware, as well as two terms the state's Governor (1953-1960).

Born in Cheswold, Delaware, on May 15, 1909, J. Caleb Boggs graduated from the University of Delaware, Newark, Delaware, in 1931, and from Georgetown University Law School, Washington, D.C., in 1937. Boggs was admitted to the bar in 1938 and began practice in Dover, Delaware.

After serving in the United States Army during World War II (1941-1946), Boggs was elected as a Republican to the Eightieth, Eighty-first, and Eighty-second Congresses, serving from January 3, 1947 until January 3, 1953. In January 1953, he became of Governor of Delaware and continued in office until his resignation on December 30, 1960. In November of 1960, he was elected as a Republican to the United States Senate, was reelected in 1966, and served from January 3, 1961, to January 3, 1973.

Following an unsuccessful campaign for reelection in 1972, Boggs practiced law in Wilmington, Delaware, and was a resident of the city, until his death on March 26, 1993.

Dr. John M. Dawson was the Director of Libraries at the University of Delaware, Newark, Delaware.

"James Caleb Boggs." Biographical Directory of the United States Congress. http://bioguide.congress.gov/ (accessed July 2011) Information regarding John M. Dawson was derived from the letter.

From the guide to the J. Caleb Boggs letter to John M. Dawson, 1972 July 20, (University of Delaware Library - Special Collections)

Loading...

Loading Relationships

Information

Permalink:
http://n2t.net/ark:/99166/w65q559m
Ark ID:
w65q559m
SNAC ID:
16182206

Subjects:

  • Legislators--United States--20th century--Correspondence

Occupations:

not available for this record

Places:

  • Delaware (as recorded)