Paredes y Arrillaga, Mariano, 1797-1849

Alternative names
Dates:
Birth 1797
Death 1849-09-27

Biographical notes:

President of Mexico; general. Born 1797 and died 1849 in Mexico City. Began military career in 1812; offices held include: brigadier general (1832); Minister of War (Dec. 1838); military governor of Jalisco (1841-January 28, 1843); Comandante General of Mexico (1841). Led movement against President José Joaquín de Herrera on December 14, 1845. Named interim president of Mexico on January 4, 1846; elected president by Congress on June 12, 1846. Paredes took command of the Mexican Army on June 20, 1846; his government ceased to function on July 28, 1846. He was captured in an armed rebellion on August 4, 1846, and imprisoned, then exiled to Paris, France, in October 1846. Paredes had returned to Mexico by September 1847 and participated in an insurrection in July 1848. He was defeated by General Anastasio Bustamante, fled again to Europe, returned to Mexico under the general amnesty of April 1849, and died in poverty in Mexico City in September 1849.

From the description of Mariano Paredes y Arrillaga collection, 1825-1876 (bulk 1840-1849). (University of Texas Libraries). WorldCat record id: 30152232

President of Mexico; general. Born 1797 and died 1849 in Mexico City. Began military career in 1812; offices held include: brigadier general (1832); Minister of War (Dec. 1838); military governor of Jalisco (1841-January 28, 1843); Comandante General of Mexico (1841). Led movement against President José Joaquín de Herrera on December 14, 1845. Named interim president of Mexico on January 4, 1846; elected president by Congress on June 12, 1846. Paredes took command of the Mexican Army on June 20, 1846; his government ceased to function on July 28, 1846. He was captured in an armed rebellion on August 4, 1846, and imprisoned, then exiled to Paris, France, in October 1846. Paredes had returned to Mexico by September 1847 and participated in an insurrection in July 1848. He was defeated by General Anastasio Bustamante, fled again to Europe, returned to Mexico under the general amnesty of April 1849, and died in poverty in Mexico City in September 1849.

  • 7 Jan 1797: born in Mexico City
  • 6 Jan 1812: becomes cadet in the Regimiento de Infantería de México
  • 1816: enters the Ejército Trigarante as sublieutenant
  • March 1821: adheres with his regiment to the Plan of Iguala; is named by Iturbide as captain of high-mobility troops (capitán de cazadores) in the regiment assigned to Mexico City obtains notable victory at Arroyo Hondo, Querétaro; awarded shield inscribed “30 against 400”
  • June 1821: made lieutenant colonel
  • 1822: made battalion commander
  • 11 Feb 1823: publicly denounces Iturbide in Puebla
  • 1823: as mayor of the Plaza of Puebla, joins with Marqués of Vivanco in proclaiming national independence
  • 21 Dec 1829: while chief weapons officer in Guadalajara, rebels in support of the Plan of Jalapa
  • 1831: promoted to colonel
  • 1832: made brigadier general
  • 1832 (1833?): is advanced to division commander, as Comandante General de San Luis, Sonora y Jalisco
  • 1835: begins to take active part in politics, advocating national unity and reinforcing Santa Anna at the battle of Guadalupe, Zacatecas
  • 4 Dec 1838: serves as Minister of War until 12 Dec 1838
  • 18 May 1839: in Jalisco, helps Gov. Escobedo to suppress a federalist revolt
  • 1841: becomes part of a military junta, in agreement with Santa Anna, supporting the “Bases de Tacubaya”
  • 8 Aug 1841: sets forth in Guadalajara a plan under his own name, reproaching Bustamante for yielding to the French and for not having tried to recover Texas
  • Aug 1841: is excluded from Santa Anna's cabinet but is re-named military governor of Jalisco
  • 1841: supports Santa Anna for President; Santa Anna names him to the Junta de Notables, and Bravo makes him Comandante General of Mexico
  • 28 Jan 1843: ceases to be Governor of Jalisco
  • Oct 1843: publicly repudiates President Santa Anna at Celaya
  • 1843: exiled by Santa Anna to Toluca for refusing to command the troops of Yucatán
  • July 1844: named Senator but refuses post
  • 1844: quarrels with Santa Anna, foments demonstration against him
  • 14 Dec 1845: rebels against President Herrera; proclaims himself a champion of national rights; does not march to Saltillo against U.S. invaders
  • 2 Jan 1846: enters Mexico City, is received by the Junta of Notables, most of whom he himself appointed
  • 3 Jan 1846: named interim President by this Junta
  • 4 Jan 1846: takes oath of office but does not exercise its powers
  • 12 June 1846: officially re-elected President by Congress in extraordinary session; chooses Gen. Bravo as his Vice-president Paredes' govt unable to meet civilian or military expenses
  • 20 June 1846: Paredes is given authority to command the Mexican Army
  • 28 July 1846: his administration ceases to function
  • 4 August 1846: an armed rebellion, headed by Jalisco, rises against him in Mexico City; Paredes is captured, imprisoned in a convent
  • Oct 1846: goes to exile in France returns to Mexico
  • 12 June 1848: opposes treaty of peace with U.S., calling for self-rule of states
  • 1 July 1848: joins insurrectionists Cosió and Jarauta in Lagos, Jalisco
  • 18 July 1848: is defeated with insurgents (Cosió, Jarauta, Doblado, Negrete) in Guanajuato by Bustamante; escapes, flees to Europe
  • April 1849: is included in Mexico's general amnesty, returns to Mexico
  • Sept 1849: dies in Mexico City under conditions of near poverty

From the guide to the Mariano Paredes y Arrillaga Collection 30152232., 1825-1876, 1840-1849, (Benson Latin American Collection, General Libraries, The University of Texas at Austin)

Loading...

Loading Relationships

Information

Permalink:
http://n2t.net/ark:/99166/w60k28b7
Ark ID:
w60k28b7
SNAC ID:
211506

Subjects:

  • Mexican War, 1846-1848--Sources

Occupations:

not available for this record

Places:

  • Mexico (as recorded)
  • Mexico (as recorded)